Türk Beyin Takımı

Türk Beyin Takımı (TBT), 1992 yılından bu yana her yıl düzenlenmekte olan Dünya Zeka Oyunları Şampiyonası’nda ülkemizi başarıyla temsil eden ekiptir.

2004 yılı sonundan itibaren Dünya Zeka Oyunları Federasyonu (World Puzzle Federation) Türkiye Temsilcisi olan Türk Beyin Takımı;  ülkemizin temsili gibi önemli bir misyonu üstlenmenin bilinciyle, yurtiçi organizasyonlar düzenlemekte ve yurtdışı organizasyonlara katılmaktadır.  TBT Takımlarımız bugüne kadar bireysel ikincilik, üçüncülük ve takım olarak da üçüncülük, beşincilik gibi dünya derecelerine imza atmıştır.

TBT, ülkemizde zeka oyunları kültürünün gelişmesini amaçlar. Bu doğrultuda;

  • Seçmeli Zeka Oyunları Dersi müfredatının oluşturulmasında Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Talim ve Terbiye Kurulu’na danışmanlık vermiştir.
  • Zeka oyunları alanında ilk, orta, lise, üniversite öğrencilerine ve öğretmenlerine yönelik çeşitli yarışma, seminer ve eğitim etkinlikleri düzenler.
  • Okullarda düzenlediği zeka oyunları seminerleriyle binlerce öğrenci ve öğretmenin zeka oyunları dünyasıyla tanışmasını sağlamıştır.
  • Seçmeli Zeka Oyunları Dersi müfredatıyla birebir uyumlu öğretmen eğitimlerine bugüne kadar 1.000’i aşkın öğretmen katılmış ve sertifika almıştır.
  • Yıllardır İstanbul Erkek Liseliler Vakfı, FMV Işık, BİLSEM, MEF, Bilfen, ENKA, TED Okulları, Sınav Koleji gibi birçok eğitim kurumunda düzenlediği okul içi ve okullar arası zeka oyunları yarışmalarına 400’ün üzerinde okul ve yaklaşık 12.000 öğrenci katılmıştır.
  • Akıl Oyunları ismiyle sunduğu sayısız kitap ve dergide bugüne kadar 100.000’in üzerinde zeka oyunları sorusu yayınlanmıştır.
  • Öte yandan 3 yaşından 99 yaşına kadar herkes için bilişsel becerileri kuvvetlendirecek çeşitli zeka oyun ve oyuncakları geliştirmektedir.

Özellikle Seçmeli Zeka Oyunları Dersi müfredatıyla birebir uyumlu anaokulu, ilkokul, ortaokul sınıf setleri ve öğretmen setleriyle söz konusu dersin etkin ve verimli olarak işlenmesi için gerekli her türlü materyali kurumlara, öğretmenlere, öğrencilere ve velilere sunmaktadır.

Eğitim dünyamızın Zeka oyunları ile daha yeni tanışıyor olması nedeniyle gelişimin sıhhatli, emin ellerde sürdürülmesi adına TBT Türkiye’deki çalışmalarına planlı, programlı şekilde hız vermiş gerek seminer ve eğitimlerle, gerekse vermeye başladığı “temsilcilik” sistemleriyle Zeka Oyunlarının değerini, kültürünü yeni anlayacak, anlatacak nesillerin yetişmesine katkıda bulunmaktadır.

Daha geniş bilgi ve etkinlikler için www.turkbeyintakimi.com sitemizi ziyaret ediniz.